I když většinou sportovní sázky probíhají hladce, můžeš se setkat se situací, kdy je potřeba tiket reklamovat. Může se jednat o technické chyby na straně sázkové kanceláře, ale i třeba o nesrovnalosti ve výsledcích. Jak reklamovat tiket, kdy máš na reklamaci nárok a co vše k tomu budeš potřebovat?

Jak na reklamaci tiketu?

Reklamace sportovní sázky nemusí být vždy jednoduchá. V první řadě se budeš muset seznámit s pravidly dané sázkové kanceláře. Mrkni na její obchodní podmínky, ve kterých musí být vždy uvedeny pravidla reklamace. Zajímat tě bude časový limit podání reklamace i jeho důvody.

Každá sázková kancelář má svá specifika, a tak se může proces reklamace lišit. Odlišná bude také složitost celého postupu. Obvykle si vystačíš se základními informacemi o tiketu, jako je datum, čas podání sázky, číslo tiketu a tebou zvolený důvod reklamace.

Další krok se opět odvíjí od toho, jak proces nastaví samotná sázková kancelář. Některé vše automatizují a pro reklamaci tiketu stačí pouze pár kliknutí v uživatelském účtu. Podobný způsob podání reklamace nabízí například sázková kancelář Tipsport.

Obvykle se proklikneš do reklamačního formuláře, kde vyplníš všechny potřebné údaje.  Zejména u menších kanceláří budeš muset nejprve kontaktovat uživatelskou podporu  a vyčkat na další pokyny. Pro jistotu si připrav screenshoty nebo potvrzení o platbě.

Kdy se reklamace vyplatí?

Reklamace tiketu se vyplatí, pokud narazíš na chybu nebo nesrovnalost, která není způsobena tvou vlastní chybou. Typickými příklady jsou:

Ve všech zmíněných případech máš plné právo požadovat revizi a následnou reklamaci svého tiketu. Před řešením reklamace se ujisti, že máš dostatek důkazů, se kterými můžeš tvou reklamaci doložit. Může se stát, že chyba je ve skutečnosti na tvé straně. Stačí, že si špatně prečteš pravidla hry nebo se upíšeš při vyplňování sportovní sázky.

Úspěšnost reklamace závisí také na rychlosti tvé reakce. Vždy je totiž třeba reagovat ihned, jakmile narazíš na problém. Většina sázkových kanceláří má totiž pro reklamace stanovený časový limit. Raději neváhej a jednej co nejrychleji, aby tvá reklamace mohla být řádně zpracována. Úspěšné vyřízení můžeš čekat pouze u provozovatelů s licencí – více se o licencích a regulaci dočteš tady.

Proč a kdy se tikety reklamují?

Existuje několik důvodů, proč mohou sázkaři chtít reklamovat své tikety. Jedním z těch nejčastějších je nesprávné vyhodnocení výsledků ze strany sázkové kanceláře. K ní může dojít kvůli technické, ale i třeba lidské chybě při zaznamenávání výsledků sportovních událostí.

Mnohem častější jsou problémy s výplatou výhry u sportovní sázky. Pokud dojde k chybě v systému, budeš mít sice výherní tiket, ale výhra se ti nepřipíše na účet. Dojít může i k tomu, že ti sázková kancelář vyplatí nižší výhru. V takových situacích by měla reklamace probíhat rychle a hladce.

Někteří sázkaři se nebojí na sázkovou kancelář obrátit i v případě, že jsou přesvědčeni o tom, že nedostali dostatečné informace ohledně dané sportovní sázky. Bez ohledu na to, jak moc si věříš, je zde velmi nízká pravděpodobnost, že ti bude reklamace uznána. Pokud máš však dost času a chceš do sporu vložit svou energii, nic ti nebrání to zkusit.

Reklamace tiketu je u většiny sázkových kanceláří jednoduchá a nezabere ti více než pár minut. Pozor si dej hlavně na to, z jakého důvodu reklamaci podáváš a zda jsi v právu. U chyb s výplatou výhry nebo špatně vygenerovaným tiketem máš vysokou šanci na úspěch.

Online sportovní sázení zcela změnilo způsob, jakým lidé přistupují k sázkám. Už žádné čekání ve frontách nebo omezená otevírací doba poboček. Tiket vyhodnotíš snadno a rychle online. Pokud však nemáš dostatek zkušeností s online sázením, můžeš se zpočátku trochu ztrácet. Jak vyhodnotit tiket online a proč jsou takové tikety lepší než ty klasické?

Jak jednoduše vyhodnotit tiket online?

Vyhodnocení tiketu online je jednoduchý proces, který na rozdíl od tradičního sázení zvládneš do pár minut. Úplně prvním krokem je návštěva webu nebo mobilní aplikace sázkové kanceláře, u které chceš sázet. Nejprve se u ní ale musíš registrovat – pokud nevíš, jak na to, mrkni sem.

Vybereš si sportovní sázky, vyplníš tiket a máš hotovo. Poté už jen čekáš na výsledek sportovní události. Po jejím skončení systém automaticky vyhodnotí sportovní sázky a informuje tě o výsledcích. Takový proces je nejen rychlý, ale také transparentní.

U online sázkové kanceláře můžeš v reálném čase sledovat výsledky sázek a sportovních událostí. Během toho můžeš například i uzavírat sportovní sázky předčasně, čímž snížíš svou případnou ztrátu. Na rozdíl od klasických sázkových kanceláří nemusíš zdlouhavě hledat nejbližší pobočku a dostavovat se na ní osobně.

Online vs klasický tiket – v čem se liší?

Jednou z největších výhod online tiketů je především pohodlí. Můžeš podávat sportovní sázky kdykoliv a odkudkoliv, stačí ti k tomu pouze internetové připojení. Už nemusíš řešit žádné cestování na pobočku nebo čekání ve frontě. Jednoduše můžeš sázet z pohodlí domova, z práce, nebo i na cestách.

Oproti klasickým tiketům je jejich online alternativa vyhodnocena okamžitě. Výsledky tak vidíš hned poté, co vybraná sportovní událost skončí. S online tiketem získáš i větší flexibilitu, díky čemuž můžeš využívat různé funkce navíc. Mnohem snáze využiješ také různé bonusy a akce.

Sázková kancelář ti může nabídnout možnost registrovat klasický papírový tiket a přeměnit ho na online variantu. Plusem online tiketů je mimo jiné jejich praktičnost. Běžný tiket můžeš omylem ztratit a zničit, a tím ho znehodnotit. Pokud ho máš v online formě, nemusíš nic řešit. U online tiketů je rychlejší i následná reklamace – o jejím podání se dočteš více zde.

Jak už asi víš, nejlepší možnou volbou jsou nepochybně online sportovní sázky. Budeš je mít neustále pod kontrolou a zároveň ušetříš spoustu času. Jednodušší pro tebe bude i případná reklamace nebo předčasné uzavření sázky. V tomto ohledu ale pochopitelně záleží především na tom, jestli je tebou vybraná sázková kancelář kvalitní a spolehlivá.

Pokud už víš, jak vybrat sázkovou kancelář, měly by tvé další kroky směřovat právě sem. Kromě nabídky sportů a sportovních sázek by tě totiž měla zajímat také kvalita její zákaznické podpory. S ní budeš řešit jakékoliv potíže, a proto by její kvalita měla být na vysoké úrovni. Jak by měla fungovat zákaznická podpora a jakým způsobem s ní můžeš komunikovat?

Jakou může mít zákaznická podpora podobu?

Když potřebuješ pomoc, je důležité vědět, kde se na podporu můžeš obrátit. Opravdu kvalitní sázková kancelář ti dokáže nabídnout hned několik kanálů, jejichž prostřednictvím ji můžeš kontaktovat. Nejčastější formy zákaznické podpory si spolu projdeme níže.

Telefonní infolinka

Úplnou klasikou je telefonní linka, kterou však již velká část sázkových kanceláří nenabízí. Pokud na ni narazíš, můžeš často čekat okamžitou reakci, ale ani to nemusí být vždy pravda. Podobně jako u jiných služeb může čekání na spojení trvat i několik minut, či dokonce hodin. Před registrací se zkus informovat o tom, zda linka funguje nonstop – v opačném případě nemusí být ve chvílích největší potřeby dostupná.

E-mail

U každé sázkové kanceláře je k dispozici e-mailová adresa, na kterou můžeš napsat své dotazy a připomínky. I přesto se u většiny sázkových kanceláří dočkáš odpovědi až druhý den. Na druhou stranu můžeš k e-mailu přiložit například dokumenty nebo screenshoty, se kterými podpoře přiblížíš svůj problém. Plusem je fakt, že máš důkaz o kontaktování podpory.

Livechat

Oblíbenou a šikovnou volbou je livechat, který nechybí ani na webech či platformách lepších sázkových kanceláří. Můžeš tu jednoduše kontaktovat podporu, chatovat s ní a vyřešit svůj problém.

U chatu velmi záleží na jeho kvalitě. Někdy narazíš na chatbota, který na tvůj dotaz nemusí být schopný odpovědět. Systém tě v takovém případě přepojí na operátora, možná se s ním však reálně spojíš až později. Nejlepší jsou livechaty, kde je k dispozici reálný pracovník zákaznické podpory 24/7.

Sociální sítě

Pokud se ti nedaří podporu kontaktovat ani jedním ze zmíněných způsobů, máš poslední možnost, a to sociální sítě. Mrkni, jestli nemá sázková kancelář vlastní Instagram, Facebook nebo účet na X (dříve Twitter).

Jak rychlá je zákaznická podpora?

Při výběru sázkové kanceláře by tě měla mimo jiné zajímat rychlost zákaznické podpory – s výběrem sázkové kanceláře ti pomůže náš průvodce zde . Pročíst si můžeš dostupné recenze, poptat se registrovaných sázkařů nebo podporu vyzkoušet na vlastní kůži.

Je ale možné, že sázková kancelář upřednostňuje registrované uživatele a neodpoví ti včas. U větších sázkových kanceláří počítej s možnou delší odezvou během větších zápasů. Na problémy narazíš hlavně během live sázek, ale nemusí to být pravidlem. Ideálně by měla být zákaznická podpora dostupná 24/7, a to i o víkendu.

Zákaznická podpora je nezbytností. Má přímý vliv na tvůj zážitek ze sázení a zvyšuje tvoji důvěru v danou sázkovou kancelář. Během jejího výběru se zaměř nejen na kanály, přes které s ní můžeš komunikovat, ale i rychlost odpovědí.

Kromě klasického kurzového sázení jsou dnes oblíbené i takzvané live sázky. Před zahájením zápasu se výsledky tipovaly už před stovkami let, moderní technologie ale přinesly novinku v podobě živých přenosů, které většinu milovníků hazardu nesmírně baví. Ať už mezi ně patříš i ty nebo jsi zatím spíše konzervativní sázkař, pojď se s námi na tento fenomén podívat víc zblízka.

Co je vlastně live stream?

Jednoduše řečeno jde o živý přenos událostí, nejčastěji sportovních zápasů. Jejich začátkem tedy pro tebe jako pro sázkaře nic nekončí, právě naopak. Všechno můžeš sledovat live a přitom rovnou sázíš v reakci na průběh utkání – jde tedy o takzvané live sázení .

Hlavně u fotbalu nebo hokeje, kde se vývoj mění z minuty na minutu, jsou díky tomu živé přenosy velmi oblíbené a i velké sázkové kanceláře jako Synot, Tipsport, Chance cz nebo Betano cz jim dávají čím dál více prostoru.

V minulosti bylo live sázení doménou pouze nechvalně proslulých barů, kde se většinou hrálo maximálně o panáky. Navíc šlo o ilegální aktivitu, kvůli které bys mohl mít do budoucna problémy. Dnes je ale všechno jinak a je možné si tímto způsobem přijít na pěkné peníze.

Díky novým technologiím se ale dá sázet z pohodlí domova nebo i odjinud. Stačí mít notebook a kvalitní připojení k internetu. Ráno tak máš možnost sledovat americkou NBA, přes den evropskou fotbalovou ligu a večer třeba tenisový turnaj v Austrálii.

Tím tě rozhodně nenabádáme, abys strávil u live streamů celé dny a sázel na všechno, co se zrovna hraje. Naopak je nesmírně důležité, abys danému sportu rozuměl. Rozhodně ale nelze popřít, že máš dnes obrovské možnosti a záleží jen na tobě, jak je rozumně využiješ.

Výhody i rizika live sázek

Většina fanoušků live sázek to dělá hlavně pro zábavu, aby si při fandění užila ještě více vzrušení a adrenalinu. A právě o to jde, pokud máš sázení jako svůj koníček, mělo by tě bavit a dělat ti radost.

Pozor ale na to, že můžeš nejen získat, ale i ztratit. Mysli tedy na svůj bankroll management  a nenech se ovládat emocemi. Live streamy zkrátka příliš nepřejí disciplíně, proto se jim většina profesionálních sázkařů vyhýbá. Ty jim ale samozřejmě dát šanci můžeš, jen to raději nepřeháněj s výší vkladů ani frekvencí sázek.

Přistála ti na účtě tučná výhra a ty teď nevíš, jak ji zdanit? Tak to je pro tebe následující článek jako dělaný, zaměříme se v něm totiž právě na zdanění výher z kurzového sázení. Podobná pravidla ale platí i pro klasická a online casina nebo výherní automaty.

Naopak tomboly a loterie fungují trochu jinak. Srážková daň je sice stejná (15 %), ale výhru tam získáš už zdaněnou, kdežto u sázek si musíš každý příjem nad 50 tisíc korun zdanit sám. S tipy od zkušených členů Freebethunters to pro tebe ale bude hračka.

Pozor na změny zákonů

Až do konce roku 2019 bylo zásadní, jestli má sázková kancelář povolení k provozování hazardních her. Pokud sis tedy vybral stálice na českém trhu, jako je Fortuna, Synot, Betano cz nebo Chance cz, měl jsi v podstatě vyhráno. S rokem 2020 ale začaly výhry podléhat zákonu č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů. Pokud tedy u některé z nich dosáhneš částky 50 tisíc korun a více, musíš z ní odvést daň 15 %.

K evidenci slouží standardní daňové přiznání, kde výhry uvedeš jako ostatní příjmy, právě tam se totiž hazardní hry řadí. A to včetně kurzového sázení, které má svá specifika přehledně popsaná v tomto článku . Česká legislativa ho ale vnímá podobně jako třeba online casino. Každý rok si tedy pečlivě kontroluj termíny, ať máš vše v pořádku. A pokud si opravdu nevíš rady, klidně požádej o pomoc odborníka.

Nové zdanění od roku 2024

Další změna přišla v roce 2024 – zatímco o rok dříve jsi musel vyhrát milion, abys ho musel danit, dnes se tě to týká i při výhře v hodnotě 50 tisíc korun, to se týká i virtuálních sportů. Zákony přitom zajímá skutečná výše jednotlivých výher a proher za daný kalendářní rok. Měl by sis tedy poctivě vést účetnictví, které v případě potřeby předložíš finančnímu úřadu. A hodit se ti bude i pro tvůj vlastní přehled, pokud ti záleží na zodpovědném bankroll managementu .

Sázky a další hazardní hry versus loterie

Naopak výhry z loterií dostaneš v českém prostředí až po srážce. Sám je tedy do daňového přiznání zahrnovat nemusíš, a to ani v případě, že přesahují určitou částku. Jen si dej pozor na veškeré výhry ze zahraničí, aby ses vyhnul dvojímu zdanění a dalším záležitostem.

Snad sis díky nám udělal v daních aspoň trochu jasno a ani přísnější podmínky ti nezabrání věnovat se svému koníčku naplno. My ve Freebethunters si tím zkazit radost určitě nenecháme a věříme, že si z nás vezmeš příklad. Tak hurá do toho!

Závislost na hazardu je velký problém. A nemusí jít jen o výherní automaty a klasická nebo online casina. Podobné problémy ti může způsobit i kurzové sázení, pokud se nebudeš chovat zodpovědně. V první řadě je potřeba si umět přiznat, že něco není v pořádku, a situaci řešit, ale neboj, nejsi na to sám.

Neboj se svěřit rodině a přátelům, kteří ti jistě budou oporou, a nebraň se ani konzultaci s odborníky z řad psychologů a adiktologů. Čím dříve se ti dostane pomoci, tím dříve budeš se z problému dostaneš. Jak na to?

Závislost na hazardu a možnosti léčby

Závislost na hazardních hrách se projevuje různě, ale můžeš si všimnout některých společných rysů. Jde například o to, že závislý člověk přestává mít čas na všechno ostatní – na svoji práci, rodinu i zájmy. Z příjemného koníčku se tak stává nebezpečná posedlost.

Mnohdy mu navíc nic neříká bankroll management , který je v rámci prevence velkých finančních ztrát naprosto zásadní. Zkrátka už nezvládá svoje emoce  a sází čím dál víc peněz a dostává se do finančních problémů, což opět odnáší nejen on sám, ale hlavně jeho okolí.

Závislý člověk o svých problémech navíc často mlčí, nebo dokonce lže. Pokud na tebe výše uvedené definice alespoň částečně sedí, raději si dej od sázení pauzu a vyhledej pomoc odborníka. A to samé platí, pokud si podobného chování všimneš u někoho ve svém okolí. I tehdy zkus být empatický a nabídni pomoc. Přece jen nikdy nevíš, kdy ji můžeš sám potřebovat.

Terapie pak probíhá různě, většinou ale pouze ambulantně. Hospitalizace je nutná jen ve výjimečných případech.

V Česku pomůže Rejstřík vyloučených osob (RVO)

Kromě konzultací s psychologem u nás existují i zákonná opatření, díky kterým může být boj se závislostmi zase o něco jednodušší. Patří mezi ně i Rejstřík vyloučených osob, které mají zakázané veškeré aktivity spojené s hazardem.

Zaregistrovat se do něj můžeš i ty, a to úplně zdarma. Stačí podat žádost o zápis na Ministerstvo financí, které má na svém webu i přesný postup. Formulář je interaktivní a údaje v něm se dají poměrně rychle změnit. Jakmile se tedy závislosti zbavíš, máš možnost požádat naopak o výmaz.

Pokud ale sázíš hlavně v zahraničí, tento rejstřík ti nepomůže a musíš se spolehnout především sám na sebe. Případně opět požádej o součinnost svoji rodinu a kamarády a společně vymažte všechny registrace z online sázkovek. Oni pak můžou změnit hesla, aby ses do svých účtů jen tak nedostal ani v případě, že budeš mít slabou chvilku.

Ve Freebethunters věříme, že se ti potíže se závislostí vyhnou obloukem. Tvoje bezpečí je pro nás na prvním místě, a právě proto vnímáme jako důležité informovat o tom, jak závislost na hazardu rozpoznat. I kdybychom tak pomohli jen jednomu člověku, má to pro nás obrovský smysl. Nezapomínejte také na problémy, které souvisí se špatným danění.

Kurzové sázení je do značné míry otázkou psychologie. Dařit se ti může jen tehdy, když se budeš řídit rozumem a nenecháš se ovládat emocemi, jak ti potvrdí každý profesionální sázkař . I hobby sázkaři by ale měli mít svoje pocity pod kontrolou, pokud chtějí uspět. Nikdo samozřejmě nevyhrává neustále, ale o to nejde. Nejdůležitější je umět přijímat i prohry a soustředit se na dlouhodobou strategii. Jak na to podle Freebethunters?

Víme, jak zůstat v zisku!

Ať už sázíš často nebo jen výjimečně, je potřeba, abys víc vyhrával než prohrával. Díky tomu budeš na účtě v plusu, což ti zajistí větší jistotu a pohodu. Nikdo učený ale z nebe nespadl, a tak počítej s tím, že budeš muset trénovat.

Spousta odborníků se přiklání k pravidlu 10 000 hodin, které říká, že v dané činnosti můžeš být úspěšný jen tehdy, když jí věnuješ minimálně tolik času.

Určitě to neznamená, že musíš sázení obětovat vše. Naopak i tady platí, že všeho s mírou. Jinak by sis mohl rychle vytvořit závislost nebo si naopak sázení úplně znechutit, což by byla velká škoda.

Co dělat, když se ti nedaří?

Pokud se ti krátkodobě nedaří, je to přirozené. Ani ti nejlepší profíci nemají štěstěnu neustále na své straně. Dlouhodobější problémy ale doporučujeme řešit. Často pomůže revize sázkařské strategie i průběžné doplňování znalostí o sportu, na který sázíš.

Nejspíš bude potřeba lépe nastavit bankroll management. Možná tento pojem znáš z investování, a pokud ne, můžeš si jeho význam připomenout tady . V každém případě jde o zodpovědnou správu financí určených ke specifickému účelu, v našem případě k sázení.

Podle některých odborníků je výše bankrollu pevně daná a závisí na stavu tvého účtu v sázkové kanceláři, podle jiných se naopak mění v závislosti na konkrétní situaci. Obecně ale doporučujeme nesázet při kurzu 2,00 víc než 5 procent z celkového objemu dostupných peněz. V Česku navíc sázkovky jako Synot, Chance cz nebo Tipsport umožňují nastavení maximálního limitu, který je daný zákonem.

S vysokou výhrou zacházej opatrně

Pocit z vítězství je samozřejmě skvělý, ale ani když inkasuješ velkou částku, nemáš nic jistého. Nenech se tedy v adrenalinovém opojení nalákat a neriskuj příliš. Naopak, vždy se drž svých zásad – pak tě nerozhodí nepříjemná prohra ani nečekaně vysoká výhra. Hlavní je se nestresovat a vše si v klidu promyslet. Tím nemáme na mysli jen výši další sázky, ale třeba i to, komu se se svým úspěchem pochlubíš.

Zkrátka a dobře, silné emoce při sázení nejsou žádoucí a můžou ti spíše ublížit. A bez čeho se naopak neobejdeš? Rozhodně bez velké dávky disciplíny a trpělivosti. Stejně tak se ti bude hodit vyrovnanost a odolnost ve vypjatých situacích. Všechno se ale dá naučit a navíc na to nejsi sám – máš přece svoji Freebethunters rodinu!

Sázení může být skvělá forma zábavy a zvenčí často působí také jako jednoduchá forma výdělku. První část této věty je rozhodně pravda, za tu druhou bychom ale ruku do ohně nedali. Ve chvíli, kdy si nenastavíš zdravé hranice, ze sázkové kanceláře nemusíš vyjít jako boháč, ale spíše člověk s finančními problémy. To nechceme ani my, ani ty. Proto sázej zodpovědně!

Co znamená sázet zodpovědně?

Především si musíš uvědomit, že zodpovědné sázení je postaveno na sebekontrole. Nikdo jiný tě nemůže hlídat a říkat ti, co máš a nemáš dělat. Ty sám musíš mít svou situaci pevně pod kontrolou, znát své limity a ovládat své emoce .

Kromě toho si musíš hned na začátku uvědomit, že sázení je postaveno na pravděpodobnosti, to znamená, že vždy existuje nejen šance, že vyhraješ, ale také riziko, že prohraješ. To musíš brát v potaz při každé sázce.

Abys maximalizoval možnost výhry, musíš být co nejinformovanější. Čím víc o sázení víš a čím širší máš znalosti v oblasti či sportu, na který sázíš, tím lépe pro tebe.

Jak sázet zodpovědně?

Pojďme si výše uvedené informace rozvést konkrétně. Pokud chceš sázet zodpovědně, nikdy nebudeš sázet peníze, které potřebuješ k zaplacení základních potřeb (nájem, náklady na energie, strava, rodinné výdaje, apod). Sázet musíš tak, aby to neovlivnilo tvůj životní standard.

Proto je nezbytné si dopředu stanovit jasný bankroll , se kterým můžeš při sázkách nakládat. Měla by to být taková částka, jejíž případná ztráta tě nezruinuje. Protože jak už bylo řečeno výše, vždy musíš počítat i s možností, že o své peníze můžeš přijít. Pokud všechny peníze určené k sázení prohraješ, měl by ses od sázení držet dál. A už vůbec bys neměl sázet na dluh.

Zodpovědné sázení je také postaveno na chladné hlavě. Nikdy nesmíš nechat zvítězit své emoce a dělat unáhlená rozhodnutí, pro která neexistuje racionální vysvětlení. Tvé kroky by měly být vždy vypočítané a ideálně předem stanovené.

Stres či rozhodování pod tlakem může vést k chybám, které tě budou mrzet. Nepromyšlené sázky, které ti mají pomoci získat všechny prohrané peníze zpět, mnohdy končí ještě větším minusem.

Třetí, neméně důležitá poučka je – rozuměj sázení. Lehce se to řekne, hůře se to provádí. Pokud jsi začátečník, je jasné, že do tohoto světa teprve pronikáš. Měl by ses ale snažit vše pochopit co nejdříve. Aby bylo tvé sázení zodpovědné, musíš se například orientovat v tom, jaká jsou pravidla her, jak fungují kurzy a jak se převádějí na pravděpodobnost. Rozhodně bys měl také vědět, jaké kroky jsou povoleny, a nikdy nevyhledávat nelegální cesty.

Také bys měl rozumět systémům, podle kterých se dá sázet, umět rozlišit typy tiketů a orientovat se v různých pojmech, jako cashout, handicap nebo flat staking . Čím více o sázení budeš vědět, tím strategičtěji můžeš sázet.

Díky vědomostem budeš mít realistická očekávání a nebudeš se hnát za nedosažitelnými cíli.

Jak poznáš, že se sázení vymyká tvé kontrole?

Neustále se hlídat je těžké. Nezdravé chování při sázení na sobě navíc neuvidíš hned, ale nejspíš se bude projevovat nenápadně a postupně. Proto si hlídej některé základní věci:

Pamatuj, sázení jako takové není špatný koníček, rozhodně by ale nemělo získat kontrolu nad tvým životem. Zodpovědným sázením můžeš naopak i získat a možná dokonce zvýšit svůj životní standard. Toto ale není zadarmo a musíš vědět, jak takových cílů dosáhnout. To sice zabere nějaký čas, ale pokud k tomu přistoupíš správně a budeš ochotný se vše naučit, můžeš si přijít na zajímavý přivýdělek.

V dnešní době existují dvě možnosti, jak začít sázet – vyrazit do kamenné pobočky sázkové kanceláře, nebo si otevřít její online variantu. Pokud máš raději osobní kontakt, pak je pro tebe vhodnější návštěva kamenné pobočky. Co k tomu potřebuješ vědět?

Na začátek si řekněme, že společností existuje opravdu spousta. Můžeš si vybrat sázkovou kancelář Chance, Fortuna, Tipsport, Bet365 a mnohé další. Výběr sázkovky  záleží jen na tvých osobních preferencích.

Zánik kamenných poboček v dnešní online době nehrozí

Množství kamenných poboček v České republice se mění, z různých strategických důvodů se mnohé zavírají, ale jiné se zase otevírají na logičtějších místech jako například u sport barů a v podobně frekventovaných lokalitách.

Navzdory většímu odklonu k online službám by v blízké době k plošnému zavírání takovýchto poboček nemělo dojít, pro sázkové kanceláře je totiž osobní kontakt se sázkaři stále důležitý. Kromě toho kamenné pobočky pomáhají budovat značku, a slouží tak jako součást marketingu.

Je při sázení potřebná registrace?

Dříve bylo možné na kamenných pobočkách sázet bez registrace. To bylo výhodné hlavně pro příležitostné sázkaře. Pokud se tomuto koníčku chtěl někdo věnovat více, byla registrace rozumnější volba, protože umožňovala i případné online sázení.

V roce 2018 ale došlo v České republice ke změně zákona o hazardních hrách, který zavedl povinné registrace i pro příležitostné hráče na pobočkách sázkových kanceláří. To znamená, že je dnes potřeba registrovat se i při malých nebo jednorázových sázkách a je jedno, zda chceš sázet online nebo osobně.

Proto si před první návštěvou sázkové kanceláře nezapomeň vzít svoje doklady. Většinou však postačí občanský průkaz, s jehož pomocí kancelář ověří tvoje osobní údaje, které se budou do přihlašovacího formuláře vyplňovat.

Jsou kurzy všude stejné?

O tom, jaké existují druhy kurzů , jsi už pravděpodobně obeznámen. V českých pobočkách se setkáš především s desetinným neboli decimálním druhem kurzů.

Nabízí se otázka, zda jsou kurzy ve všech kamenných pobočkách stejné a zda jsou stejné také při online sázení. Tady se asi nedá odpovědět jednotně. Kurzy se mohou do určité míry lišit mezi jednotlivými společnostmi.

Sázkovek u nás existuje celá řada a samozřejmě by každá chtěla, abys sázel právě u ní. Nabízejí proto různé bonusy, které tě mohou přesvědčit. Také mohou nabízet jen určité druhy sázek jako například sportovní sázení.

A kromě toho je také možné, že se u jednotlivých společností mohou lišit kurzy. Některé kanceláře chtějí podpořit online sázení, a proto sázkařům v internetovém prostředí nabídnou vyšší kurzy. Tím pádem můžeš při stejné výhře získat více peněz.

Kamenné pobočky jedné firmy však mají kurzy nastavené podle jednotných pravidel.

Více pohodlí a možností online sázení

Volba mezi kamennou pobočkou a online sázením závisí na individuálních preferencích každého sázkaře. Každá z variant má svá pro a proti.

Při sázení v kamenných pobočkách máš možnost osobního kontaktu s obsluhou, a tak se nabízí i možnost zeptat se na některé věci, které ti nejsou jasné. Kromě toho můžeš potkat i jiné sázkaře a dozvědět se od nich zajímavé tipy.

Velkou nevýhodou je ale čas, který musíš investovat do cesty na pobočku. Kromě toho tě může omezit také její otevírací doba.

U online sázení spíše převažují výhody. Ano, ztrácíš osobní kontakt, na druhou stranu ale neztrácíš čas. Navíc mnohdy získáš více bonusů a speciálních nabídek, které bývají dostupné v online prostoru. Zapomenout nemůžeme ani na to, že online sázení je v podstatě časově neomezené, protože zde není žádná otevírací doba.

Jsi nováček ve světě sázení nebo tě jen zajímá, jak fungují sázkové kanceláře? Pak jsi tu správně. Nejčastěji řešeným tématem jsou nepochybně provize sázkových kanceláří, protože jejich výše přímo ovlivní reálnou výši tvojí sázky. Pojď se s námi podívat, jak provize fungují a jak mohou ovlivnit tvoji strategii sázení.

Historie sázkových kanceláří a provizí

Sázkové kanceláře jsou tu s námi už od starověku. Od samotného počátku bylo jejich cílem nejen přinášet zábavu nadšeným sázkařům, ale také zisk. Ten mohou získat jediným způsobem, a to buď skrze prohrané sázky, nebo provize ze sázek.

V minulosti se jednalo o často diskutované téma, jelikož sázkové kanceláře nebyly tak přísně regulovány. Běžně si účtovaly extrémně vysoké provize, což vedlo ke značnému znevýhodnění sázkařů. V některých případech se jim sportovní sázky dokonce ani nevyplatily.

S tím později zatočily regulační úřady, díky kterým jsou provize v současnosti poměrně nízké. I přesto ale můžeš narazit na výjimky, obvykle se ale bude jednat o podvodné sázkové kanceláře bez licence. Pokud se chceš o regulaci dozvědět více, projdi si naši sekci o licencích sázkových kanceláří .

Jak sázková kancelář vydělává?

Než se ponoříme do světa provizí, měli bychom si vysvětlit, jak vlastně sázková kancelář funguje. Ve zkratce ti nabízí platformu, kde můžeš sázet na různé sportovní události. U některých můžeš sázet i na jiné události, a to například v rámci politiky nebo veřejného života – takovou možnost nabízí například sázková kancelář Tipsport.

Hlavně musíš vědět, že sázková kancelář udává kurzy, což znamená, že se jejich výše může u různých společností lišit. Možná si jako nemalá část sázkařů myslíš, že sázkové kanceláře vydělávají jen na prohrách sázkařů, ale není to tak úplně pravda.

Sice se jedná o část jejich příjmů, ale důležitou roli hrají i provize a další poplatky. Některé sázkové kanceláře si například účtují poplatky za vklady nebo výběry nebo nabízejí placené služby. S nimi mohou sázkaři dosáhnout na lepší kurzy nebo sázet na prémiové sportovní události.

Co je provize a jak se počítá?

Konečně se dostáváme k jádru věci, a to k samotným provizím. Ve zkratce se jedná o rozdíl mezi pravděpodobností výhry, jak ji odhaduje sázková kancelář, a skutečnou výplatou, kterou obdržíš v případě výhry. Provize je zakomponována přímo do kurzu vybrané události – více se o kurzech dočteš tady .

Proč tomu tak je? Důvod je jednoduchý, bez provizí by sázkové kanceláře neměly dostatek prostředků pro pokrytí svých nákladů a ani by negenerovaly zisk. Provize tedy nejenže pomáhá kancelářím vydělávat, ale také zajišťuje, že mají dostatek prostředků na vyplácení výher a provoz platformy. Pokud se jim daří delší dobu, mohou zlepšovat své služby a rozšiřovat nabídku dostupných sportů.

Jak na výpočet provize ze sportovní sázky?

Výpočet provize ze sportovní sázky není zas tak složitý. Ukrývá se přímo v kurzech, které ti sázková kancelář nabízí. Pro její výpočet v první řadě potřebuješ:

  1. Převést dostupné kurzy na pravděpodobnost  v procentech.
  2. Následně sečíst vypočítanou pravděpodobnost.
  3. Vypočítat celkovou provizi odečtením pravděpodobnosti od 100 %.

Pro lepší přehled si vše ukážeme na jednoduchém příkladu:

Představ si, že chceš vsadit na výsledek fotbalového zápasu. Máš tři možnosti:

Výhra týmu A: kurz 2.00

Remíza: kurz 4.00

Výhra týmu B: kurz 3.00

  1. Převod kurzů na pravděpodobnost:

Výhra týmu A: (1 / 2.00) *100 = 50 %

Remíza: (1 / 4.00) *100 = 25 %

Výhra týmu B: (1 / 3.00) *100 = 33 %

  1. Výpočet celkové pravděpodobnosti:

Celková pravděpodobnost = 50 % + 25 % + 33 % = 108 %

  1. Výpočet provize

Celková pravděpodobnost je 108 %, což je o 8 % více než 100 %. Provize tudíž činí 8 %.

Jaký vliv má provize na sportovní sázky?

V první řadě může vyšší provize významně snížit tvoji celkovou výhru. Právě proto je důležité správně vypočítat její výši, čímž si ověříš reálný výnos tvojí sázky. Následně můžeš porovnat kurzy a provize jednotlivých sázkových kanceláří a vybrat si nejvýhodnější nabídku na trhu. Podle výše provizí můžeš upravit i svojí sázkařskou strategii .

Jelikož se svět sázek neustále vyvíjí, můžeme očekávat, že i provizní modely sázkových kanceláří budou procházet změnami. Digitalizace s vysokou pravděpodobností povede k větší transparentnosti sázkových kanceláří, a tak i větší konkurenci na trhu, což bude některé provozovatele nutit ke snížení provizí.

Prozatím máš ale jedinou možnost, a to porovnávat provize dostupných sázkových kanceláří a vybírat nejvýhodnější nabídky. Pro větší přehled si můžeš pročíst obchodní podmínky dané sázkové kanceláře, ve kterých musí být podmínky provizí vždy uvedeny.

Představ si, že se ti podařilo narazit na perfektní sázku s vysokou pravděpodobností výhry. Uchvátilo tě nadšení a chceš vsadit slušnou částku, ale pak zjistíš, že je sportovní sázka omezena – nemůžeš vsadit tolik, kolik chceš. Proč sázkové kanceláře někdy omezují výši vkladu na určité sázky? Pojďme si celou problematiku vysvětlit.

Proč mají některé sportovní sázky omezenou výši vkladu

Stejně jako ty musí i sázková kancelář věnovat pozornost všem rizikům a efektivně jim předcházet. V souvislosti s tím často přistupuje k omezování výše sázek. Těch si naštěstí všimnou pouze sázkaři s vysokým bankrollem, kteří se nebojí vsázet i statisícové a vyšší částky.

Pokud by neexistovala žádná omezení a sázkaři by mohli uzavírat libovolně vysoké sázky, mohla by případná výhra přivést sázkovou kancelář k obrovské ztrátě. Provozovatelé sázkových kanceláří tak vždy balancují na hraně potenciálního rizika, které však nikdy nesmí ohrozit jejich existenci.

V souvislosti s tím tě může omezit i v případě, že se ti daří udržovat dlouhou sérii výher. Taková omezení mají kromě ztráty předcházet také podvodům. Pokud sázková kancelář narazí na zvláštní vzorec ve tvém sázení, může ti nastavit omezení nebo úplně zablokovat účet.

Posledním důvodem jsou regulace ze strany státu. Podle nich se sázková kancelář musí snažit chránit sázkaře před příliš vysokým rizikem. Za tímto účelem buď plošně omezuje výše sázek, nebo nabízí možnost nastavení vlastních limitů při sázení. Více se o zodpovědném sázení dočteš zde .

Jak častá jsou omezení sportovních sázek?

Frekvence omezení sázek se může lišit v závislosti na sázkové kanceláři a typu události. Navíc některé kanceláře mohou mít striktnější pravidla než jejich konkurence. Určitým omezením ve své podstatě disponuje každá sázka, jelikož u ní může být stanovena minimální a maximální výše.

Přísnější limity očekávej u některých lig a oblíbených turnajů. Na ně se sázkové kanceláře obzvlášť zaměřují, jelikož se u nich objevuje nejvíce sázek. Zajímavější nabídky tě čekají spíše u nižší ligy či méně známých zápasů. Například u tenisu  se ti vyplatí zaměřit raději na zápasy v rámci ATP nebo ITF.

Jak limity ovlivní tvojí strategii?

Když se budeš jako začátečník zaměřovat hlavně na známé týmy, ligy či prestižní zápasy, rychle zjistíš, že ti tu pšenka nepokvete. Lepší kurzy i nižší limity ti sázková kancelář nabídne zejména u méně známých lig či slabších hráčů a týmů.

Možným řešením je diverzifikace sázek, kdy čas od času vsadíš na větší zápas, ale z dlouhodobějšího hlediska se budeš zaměřovat spíše na menší zápasy. Pokud fandíš tenisu, můžeš vsadit na vybrané zápasy na Wimbledonu, ale v průběhu roku budeš sázet převážně na ATP nebo WTA zápasy.

Tvorba vlastní dlouhodobé strategie ti zabere spoustu času. Během něj si postupně osvojuj nejen základy sportovního sázení, ale vzdělávej se i ve sportech, na které sázíš. Čím více budeš danému sportu rozumět a budeš se orientovat v jednotlivých týmech, tím lepší můžeš očekávat výsledky.

Sportovní sázení je rozmanitá disciplína, u které můžeš vybírat ze široké škály možností. Jednou z nich jsou i dlouhodobé sázky, u kterých sázíš na výsledek, který se rozhodne až za několik měsíců. Jak dlouhodobé sázky fungují a jak na jejich podání?

Co jsou dlouhodobé sportovní sázky?

Dlouhodobé sázky jsou sázky na události, které se odehrají v daleké budoucnosti. Typickým příkladem může být sázka na vítěze fotbalového šampionátu, výsledek politických voleb nebo dokonce na události, jako jsou olympijské hry. Jelikož je s takovým předstihem složité odhadnout, kdo vyhraje, dosáhneš často na mnohem výhodnější kurzy – o jejich fungování se dočteš více zde .

Rizika dlouhodobých sázek

Jak jsme již nastínili výše, dlouhodobé sportovní sázky jsou často spojeny s vyšší nejistotou. I během pár týdnů může dojít k velkým změnám v týmu, zranění hráčů, politickým převratům či jiným zásadním událostem.

Pokud tedy vsadíš na fotbalový zápas s předstihem několika měsíců a pár dní poté se zraní kapitán týmu, už dopředu víš, že tvá sázka pravděpodobně nebude výherní. Mínusem je i fakt, že sázková kancelář sázku zmrazí až do konání dané události. Jestliže tedy máš napjatý rozpočet, raději se do dlouhodobých sázek nepouštěj, vsazené prostředky by ti mohly chybět.

Kdy se dlouhodobé sportovní sázky vyplatí?

Dlouhodobé sázky jsou vhodnou volbou, pokud máš dobrou znalost daného sportu nebo události. Pokud prozatím nemáš dost zkušeností, bude lepší spokojit se s nižšími kurzy a sázet jen s malým předstihem.

Až podle úspěšnosti svých tipů můžeš postupně prodlužovat dobu mezi konáním události a uzavřením sportovní sázky. Pro přesnější tipování se musíš naučit pečlivě analyzovat události, na které sázíš. K tomu potřebuješ dostatek informací, které nemusí být vždy lehké dohledat. Nejprve zapracuj na vyhledávání dostupných dat a až poté se pouštěj do dlouhodobých sázek.

Dlouhodobé sportovní sázky vs krátkodobé sportovní sázky

Dlouhodobé sportovní sázky ti nabídnou vyšší kurzy a tím pádem i potenciálně větší zisky. Na druhou stranu u nich musíš věnovat více času sběru informací a jejich analýze. I přesto však mohou být tvé odhady mylné.

Během pár měsíců může dojít k různým změnám, které tvého favorita znevýhodní. Nezáleží na tom, zda sázíš na šipky, MMA nebo fotbal. Bez analýzy se neobejdeš ani u krátkodobých sázek, ale zato je tu menší pravděpodobnost, že dojde k nečekanému zvratu.

Krátkodobé sázky nejsou tak rizikové, což se odráží na nižších kurzech. Vedle nich můžeš jako alternativu zvolit také live sázení , které však vyžaduje nervy z oceli a trpělivost.

Závěrem lze říci, že si s dlouhodobými sázkami můžeš zajistit vysoké kurzy a zisky. Na druhou stranu potřebuješ dostatek zkušeností a i trochu toho štěstí. Proto jsou vhodné hlavně pro pokročilejší sázkaře s vyšším bankrollem. Pokud mezi ně nepatříš, můžeš prozatím začít s jednoduchými krátkodobými sázkami.