Co je bankroll

Co je bankroll a jak s ním pracovat?

Jak už asi víš, jen správné tipy při kurzovém sázení nestačí. Pokud chceš mít strategii jako profík, zaměř se nejen na value betting související s hodnotou kurzů, ale i na bankroll management. Možná ho dokonce znáš z investování na burze, kde má hodně podobný význam. Jak funguje a proč bys mu měl věnovat pozornost?

Princip bankroll managementu

Bankroll management bys měl mít v malíčku, ať už patříš k opatrným sázkařům nebo se nebojíš občas riskovat. Do češtiny se tento pojem dá přeložit jako správa financí určených k sázení. Asi ti nemusíme zdůrazňovat, že jde vždycky jen o část kapitálu, který máš uložený v sázkovce. Samotný bankroll pak udává, kolik peněz můžeš investovat do jedné sázky při různě velkém riziku.

Musíš se zkrátka smířit s tím, že není možné pořád vyhrávat. A právě díky dodržování bankrollu zvládneš i prohry a neskončíš s nulou na účtě. Naopak se časem můžeš dostat do fáze, kdy částka začne příjemně narůstat a ty už svůj koníček nebudeš muset dotovat. Spíš se z něj stane zajímavý přivýdělek.

Pro začátek radši připomínáme, že podle odborníků bys při kurzu 2,00 neměl riskovat víc než 1 až 5 % z celkového objemu dostupných peněz. Nejčastěji se k bankroll managementu přistupuje dvěma způsoby. V prvním případě je hodnota sázky pevně daná podle stavu účtu, zatímco ve druhém se navíc mění podle situace. V praxi to znamená, že při bankrollu 10 tisíc a nízkém riziku 2 % vsadíme například 200 Kč a pak znovu 200 Kč, ale podle druhého principu to bude 200 Kč a pak už jen 196 Kč.

I hazard má svá pravidla

Obecně platí, že pokud nejsi profesionál, hazard nesmí být tvou prioritní investicí. Vždy tedy sázej jen tolik peněz, o kolik můžeš přijít. Kurzové sázení na sport nebo jiné události je sice něco jiného než online casino a výherní automaty, přesto se jedná o určitou formu hazardu. Raději tedy zůstaň při zemi a s výší vkladů to nepřeháněj. V lepším případě totiž hrozí prázdná peněženka a v tom horším dokonce závislost.

V Česku mají navíc sázkové kanceláře povinnost, podle které musí umožnit účastníkovi hazardní hry nastavit maximální limit. Určuje to přímo zákon č. 186/2016 Sb. Pokud by ti tedy sázkovka tento krok neumožnila, porušovala by legislativu, což by na ni nevrhalo zrovna dobré světlo. A pokud chceš mít jistotu, zkus největší hráče na trhu, jako je Synot, Tipsport nebo Chance cz.

Psychologie peněz v hazardu

Profesionální sázkaři se shodují na tom, že je těžké nenechat se unést opojným pocitem vítězství. I oni s tím často museli v začátcích bojovat a prošli si řadou náročných momentů, které se v hráčském světě nazývají jako gamblerský blud nebo efekt Monte Carlo.

Oba pojmy označují situaci, kdy máš tendenci usuzovat budoucí výsledky podle těch minulých. Vždycky to tak ale není, proto radí, aby ses nenechal ovládat emocemi, ale raději poslouchal svůj rozum. Více se o tom, jak držet emoce na uzdě, dozvíš tady .

Sečteno a podtrženo, pokud si vytvoříš správnou strategii a zvládneš bankroll management, budeš mít vždycky co sázet. Podle průzkumů týmu Freebethunters lépe vychází průběžné dopočítávání hodnoty sázky. I přesně nastavená částka má ale smysl a určitě se vyplatí víc než nahodilé sázení.

Sdílet článek:

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku z našeho kmene!
Přihlas se k odběru a získej pravidelné informace o bonusech, soutěžích, tipech na sázení a dalších exkluzivních výhodách dostupných pouze věrným Lovcům!
chevron-right