Co je provize sázkové kanceláře a jak sed počítá

Co je provize sázkové kanceláře a jak se počítá?

Jsi nováček ve světě sázení nebo tě jen zajímá, jak fungují sázkové kanceláře? Pak jsi tu správně. Nejčastěji řešeným tématem jsou nepochybně provize sázkových kanceláří, protože jejich výše přímo ovlivní reálnou výši tvojí sázky. Pojď se s námi podívat, jak provize fungují a jak mohou ovlivnit tvoji strategii sázení.

Historie sázkových kanceláří a provizí

Sázkové kanceláře jsou tu s námi už od starověku. Od samotného počátku bylo jejich cílem nejen přinášet zábavu nadšeným sázkařům, ale také zisk. Ten mohou získat jediným způsobem, a to buď skrze prohrané sázky, nebo provize ze sázek.

V minulosti se jednalo o často diskutované téma, jelikož sázkové kanceláře nebyly tak přísně regulovány. Běžně si účtovaly extrémně vysoké provize, což vedlo ke značnému znevýhodnění sázkařů. V některých případech se jim sportovní sázky dokonce ani nevyplatily.

S tím později zatočily regulační úřady, díky kterým jsou provize v současnosti poměrně nízké. I přesto ale můžeš narazit na výjimky, obvykle se ale bude jednat o podvodné sázkové kanceláře bez licence. Pokud se chceš o regulaci dozvědět více, projdi si naši sekci o licencích sázkových kanceláří .

Jak sázková kancelář vydělává?

Než se ponoříme do světa provizí, měli bychom si vysvětlit, jak vlastně sázková kancelář funguje. Ve zkratce ti nabízí platformu, kde můžeš sázet na různé sportovní události. U některých můžeš sázet i na jiné události, a to například v rámci politiky nebo veřejného života – takovou možnost nabízí například sázková kancelář Tipsport.

Hlavně musíš vědět, že sázková kancelář udává kurzy, což znamená, že se jejich výše může u různých společností lišit. Možná si jako nemalá část sázkařů myslíš, že sázkové kanceláře vydělávají jen na prohrách sázkařů, ale není to tak úplně pravda.

Sice se jedná o část jejich příjmů, ale důležitou roli hrají i provize a další poplatky. Některé sázkové kanceláře si například účtují poplatky za vklady nebo výběry nebo nabízejí placené služby. S nimi mohou sázkaři dosáhnout na lepší kurzy nebo sázet na prémiové sportovní události.

Co je provize a jak se počítá?

Konečně se dostáváme k jádru věci, a to k samotným provizím. Ve zkratce se jedná o rozdíl mezi pravděpodobností výhry, jak ji odhaduje sázková kancelář, a skutečnou výplatou, kterou obdržíš v případě výhry. Provize je zakomponována přímo do kurzu vybrané události – více se o kurzech dočteš tady .

Proč tomu tak je? Důvod je jednoduchý, bez provizí by sázkové kanceláře neměly dostatek prostředků pro pokrytí svých nákladů a ani by negenerovaly zisk. Provize tedy nejenže pomáhá kancelářím vydělávat, ale také zajišťuje, že mají dostatek prostředků na vyplácení výher a provoz platformy. Pokud se jim daří delší dobu, mohou zlepšovat své služby a rozšiřovat nabídku dostupných sportů.

Jak na výpočet provize ze sportovní sázky?

Výpočet provize ze sportovní sázky není zas tak složitý. Ukrývá se přímo v kurzech, které ti sázková kancelář nabízí. Pro její výpočet v první řadě potřebuješ:

  1. Převést dostupné kurzy na pravděpodobnost  v procentech.
  2. Následně sečíst vypočítanou pravděpodobnost.
  3. Vypočítat celkovou provizi odečtením pravděpodobnosti od 100 %.

Pro lepší přehled si vše ukážeme na jednoduchém příkladu:

Představ si, že chceš vsadit na výsledek fotbalového zápasu. Máš tři možnosti:

Výhra týmu A: kurz 2.00

Remíza: kurz 4.00

Výhra týmu B: kurz 3.00

  1. Převod kurzů na pravděpodobnost:

Výhra týmu A: (1 / 2.00) *100 = 50 %

Remíza: (1 / 4.00) *100 = 25 %

Výhra týmu B: (1 / 3.00) *100 = 33 %

  1. Výpočet celkové pravděpodobnosti:

Celková pravděpodobnost = 50 % + 25 % + 33 % = 108 %

  1. Výpočet provize

Celková pravděpodobnost je 108 %, což je o 8 % více než 100 %. Provize tudíž činí 8 %.

Jaký vliv má provize na sportovní sázky?

V první řadě může vyšší provize významně snížit tvoji celkovou výhru. Právě proto je důležité správně vypočítat její výši, čímž si ověříš reálný výnos tvojí sázky. Následně můžeš porovnat kurzy a provize jednotlivých sázkových kanceláří a vybrat si nejvýhodnější nabídku na trhu. Podle výše provizí můžeš upravit i svojí sázkařskou strategii .

Jelikož se svět sázek neustále vyvíjí, můžeme očekávat, že i provizní modely sázkových kanceláří budou procházet změnami. Digitalizace s vysokou pravděpodobností povede k větší transparentnosti sázkových kanceláří, a tak i větší konkurenci na trhu, což bude některé provozovatele nutit ke snížení provizí.

Prozatím máš ale jedinou možnost, a to porovnávat provize dostupných sázkových kanceláří a vybírat nejvýhodnější nabídky. Pro větší přehled si můžeš pročíst obchodní podmínky dané sázkové kanceláře, ve kterých musí být podmínky provizí vždy uvedeny.

Sdílet článek:

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku z našeho kmene!
Přihlas se k odběru a získej pravidelné informace o bonusech, soutěžích, tipech na sázení a dalších exkluzivních výhodách dostupných pouze věrným Lovcům!
chevron-right