Asijský handicap

Co znamená asijský handicap

Sportovní sázení je plné různých pojmů, se kterými se jako začátečník musíš seznámit. Jedním z těch nejomílanějších je nepochybně asijský handicap. Chceš se o něm dozvědět více? Níže tě do celé problematiky uvedeme, takže pro tebe bude sportovní sázení zase o něco snadnější.

Co je asijský handicap?

Asijský handicap, označovaný často pod zkratkou AH, je speciální typ handicapu, jehož kořeny sahají k asijským sázkovým kancelářím. Obecně ho lze popsat jako sázku, jejímž cílem je vyrovnat šance mezi dvěma nevyváženými týmy.

Když tedy proti sobě stojí slabý a silný tým, sázková kancelář před začátkem zápasu přidělí slabšímu týmu virtuální náskok, nebo naopak znevýhodní favorita. Handicap tedy využiješ zejména u zápasů s jasným favoritem, kdy nejsou klasické kurzy příliš atraktivní.

Pomocí handicapu budeš nadržovat outsiderovi, a tak zvýšíš svoji šanci na vyšší zisk. Handicap však vždy nastavuje samotná sázková kancelář. Oproti klasickému evropskému handicapu  funguje ten asijský na jiném principu.

Namísto sázek 1X2 totiž používá pouze sportovní sázky 12. Sázet tak můžeš pouze na výhru domácího nebo hostujícího týmu, remíza neexistuje. Možná i proto není tento typ handicapu součástí nabídky všech českých sázkovek – ve své nabídce ho má například sázková kancelář Tipsport.

Jak asijský handicap funguje?

Handicapy jsou podobně jako sázky OVER a UNDER  vyjádřeny v desetinných číslech. Pro pochopení se rovnou vrhneme na pár příkladů konkrétních čísel níže v tabulce, kde tým A označuje outsidera, zatímco tým B favorita.

ZVÝHODNĚNÍ OUTSIDERA (A)
Handicap Výhra Remíza Prohra
+0,25 Celá výhra Polovina výhry Tiket propadne
+0,5 Celá výhra Tiket propadne Tiket propadne
+0,75 Celá výhra Celá výhra B vyhraje o jeden gól (polovina výhry), o dva góly a více (tiket propadne)
+1 Celá výhra Celá výhra B vyhraje o jeden gól (vrácení vkladu), o dva góly a více (tiket propadne)
+1,25 Celá výhra Tiket propadne B vyhraje o jeden gól (polovina výhry), o dva góly a více (tiket propadne)
+1,5 A prohraje max. o 1 gól (celá výhra) Tiket propadne B vyhraje min. o dva góly (tiket propadne)
+1,75 A prohraje max. o 1 gól (celá výhra) Celá výhra B vyhraje o dva góly (polovina vkladu), o tři a více gólů (tiket propadne)
+2 A prohraje max. o 1 gól (celá výhra) Tiket propadne B vyhraje o dva góly (vrácení vkladu), o tři a více gólů (tiket propadne)
ZNEVÝHODNĚNÍ FAVORITA (B)
Handicap Výhra Remíza Prohra
-0,25 Celá výhra Pouze polovina výhry Tiket propadne
-0,5 Celá výhra Tiket propadne Tiket propadne
-0,75 Výhra se dvěma góly (celá výhra), s jedním gólem (polovina výhry) Tiket propadne Tiket propadne
-1 Výhra se dvěma a více góly (celá výhra), s jedním gólem (vrácení vkladu) Tiket propadne Tiket propadne
-1,25 Výhra se dvěma a více góly (celá výhra), s jedním gólem (polovina výhry) Tiket propadne Tiket propadne
-1,5 Celá výhra se dvěma a více góly Tiket propadne A prohraje max. o 1 gól (tiket propadne)
-1,75 Výhra se třemi a více góly (celá výhra), se dvěma góly (polovina výhry) Tiket propadne A prohraje max. o 1 gól (tiket propadne)
-2 Výhra se třemi a více góly (celá výhra), se dvěma góly (vrácení vkladu) Tiket propadne A prohraje max. o 1 gól (tiket propadne)

Typy asijského handicapu pro sportovní sázení

Na rozdíl od evropského handicapu lze jeho asijskou variantu dělit na další typy. Jelikož není mezi českými sázkařskými kancelářemi tak rozšířený, je možné, že se reálně setkáš jen s některými z nich. Mezi ty nejčastější se řadí:

  • level handicap – oba týmy jsou považovány za rovnocenné. Sázková kancelář vypíše klasické sázky bez zvýhodnění nebo znevýhodnění jednoho z týmu. O výhře nebo prohře rozhodují reálné výsledky zápasu a v případě remízy získáš vklad zpět;
  • klasický jednoduchý asijský handicap – zápas začíná s gólovým handicapem (např. -1,5), který musí favorit pro výhru sázky překonat. Zvolit lze i zvýhodnění outsidera (např. +1,5);
  • asijský handicap bez remízy – sázka nepočítá s remízou, pokud je handicap nastaven například na -1 a favorit vyhraje o jeden gól, vklad se ti vrátí;
  • dvojitý asijský handicap – rozkládá hodnotu handicapu na dvě části (např. -1,25 se rozdělí na -1 a -1,5), díky tomu je možná částečná výhra nebo prohra;
  • sázka bez remízy (AH 0) – pokud zápas skončí remízou, vklad získáš zpátky.

Zpočátku se budeš mezi jednotlivými handicapy určitě ztrácet, ale s trochou trpělivosti se brzy staneš opravdovým expertem. Vyčleň si dostatek času na pochopení celého systému a nepouštěj se hned do komplikovaných sázek.

Kdy se vyplatí použít asijský handicap?

Asijský handicap je oproti jiným variantám mnohem flexibilnější, díky čemuž si s ním můžeš více pohrát v rámci své strategie. Důležité je správné zhodnocení události, u které se rozhodneš handicap využít. I když ti ho sázková kancelář nabídne, nemusí to znamenat, že se jedná o vhodnou volbu.

Pro uzavření sázky potřebuješ znát také dostatek informací o obou týmech, historii jejich výsledků a dalších skutečnostech, které mohou být pro výsledek zápasu klíčové. Zároveň je dobré mít o sportu alespoň základní povědomí.

Asijský handicap ti během sázení nabídne volnější ruku a větší prostor pro plánování tvé strategie . Když nemáš s podobnými sázkami zkušenost, můžeš se ve fungování asijského handicapu zpočátku trochu ztrácet. Proto raději investuj dostatek času do pochopení základů a až potom se pusť do větších sázek. Jako vždy sázej zodpovědně a hlavně se nezapomeň bavit.

Sdílet článek:

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku z našeho kmene!
Přihlas se k odběru a získej pravidelné informace o bonusech, soutěžích, tipech na sázení a dalších exkluzivních výhodách dostupných pouze věrným Lovcům!
chevron-right