Evropský handicap

Co znamená evropský handicap a na jakém principu funguje?

Pokud chceš během sázení používat handicap, nejčastěji se setkáš s jeho evropskou variantou, u které můžeš sázet jak na výhru obou týmů, tak i remízu. Jestli už znáš princip sázek, bude pro tebe evropský handicap atraktivní hlavně díky vyšším kurzům. Jak funguje a v čem se liší od ostatních druhů?

Co je evropský handicap?

Nejčastějším druhem handicapu je ten evropský, který se často označuje i jako klasický nebo line betting. Stejně jako u všech druhů si při sázení můžeš vybírat mezi zvýhodněním outsidera a znevýhodněním favorita.

Oproti méně rozšířenému asijskému handicapu nabízí vždy možnost uplatnit handicap na sportovní sázky 1X2 . Rozdílné je i zobrazení hodnoty handicapu, které se udává v celých číslech. Sázková kancelář ti tedy může nabídnout handicap +1 nebo třeba -5.

Na rozdíl od asijského handicapu je více rozšířený mezi českými poskytovateli – ve své nabídce ho má například sázková kancelář Fortuna, Tipsport nebo Betano.

Jak evropský handicap funguje?

Fungování evropského handicapu je velmi jednoduché a během chvilky se v něm zorientuje i úplný začátečník. Jelikož lze sázet pouze na celá čísla, nemusíš řešit více variant výsledků dané výhry.

Pro odhalení výsledku stačí, když od něj odečteš, nebo naopak přičteš počet gólů stanovený handicapem. Pokud sázíš například na výhru týmu s handicapem -1 a ten vyhraje 2:1, pro účely sázky je výsledek remíza 1:1 a tiket propadá.

Příklad klasického handicapu:

Představ si zápas mezi týmem A (favoritem) a týmem B (outsiderem). Sázková kancelář ti nabídne handicap -1 na tým A. To znamená, že tým A začíná zápas s virtuální nevýhodou jednoho gólu.

Aby byla sázka výherní, musí tým A zápas vyhrát alespoň o dva góly (například skóre 2:0, 3:1 a podobně). Pokud tým A vyhraje pouze o jeden gól, tvá sportovní sázka nebude výherní.

Evropský versus asijský handicap – jak fungují?

Hlavní rozdíl mezi evropským a asijským handicapem  spočívá v již zmíněných hodnotách handicapu. V tomto případě má navrch asijský handicap, který nabízí větší rozsah možností pro sázení.

Vsadit můžeš na 1,25 či 1,75 gólu, díky čemuž můžeš vyhrát celou výhru, nebo pouze její polovinu. Kromě toho asijský handicap ve většině případů eliminuje remízu, díky čemuž ti sázková kancelář vrátí vklad. To může mít pozitivní vliv i na výši kurzů.

Evropský handicap je oproti tomu jednodušší na pochopení, díky čemuž se v něm orientují i začátečníci. Na druhou stranu u asijské varianty snadněji zmírníš riziko, kterému se vystavíš. Důvodem je nejen rozdílné zadávání, ale i širší nabídka dostupných variant.

Jak handicap ovlivňuje sportovní sázení?

Handicap mění dynamiku sázení tím, že umožňuje sázet s vyššími kurzy i u nevyrovnaných zápasů. Sportovní sázka tak vytváří více prostoru pro strategické sportovní sázení, které ocení zkušenější sázkaři s vyšší tolerancí rizika. V první řadě musíš pochopit základní fungování handicapu, kdy můžeš:

  • zvýhodnit slabší tým – kurz nebude nejnižší, ale sníží se oproti tomu, kdyby se na něj uzavřela klasická sázka;
  • znevýhodnit favorizovaný tým – kurz se bude zvyšovat úměrně znevýhodnění týmu, což sice zvyšuje riziko, ale i kurz, a tím pádem i potenciální zisk.

Hodnotu handicapu stanovuje vždy sázková kancelář, která vypíše různé varianty. Ty můžeš následně zvážit výši rizika i možné výhry. Mysli vždy na to, že by tvé rozhodnutí mělo být opřené o reálná data a hlavně zkušenosti, díky kterým se ti podaří lépe odhadnout výsledky zvoleného zápasu.

Strategie pro sázení s evropským handicapem

Při sázení s evropským handicapem záleží v první řadě na tom, na jaký sport sázíš. Tak jako u většiny sázek i zde platí, že je důležité se v daném sportu orientovat. V opačném případě pro tebe bude složité odhadnout, jak zápas dopadne.

Pro uzavření sázky potřebuješ znát celou řadu informací, které ti pomohou se správně rozhodnout. Zaměř se nejen na minulé výsledky obou týmů, ale jejich dynamiku a další okolnosti, které mohou ovlivnit výsledky. Zároveň počítej s tím, že je evropský handicap rizikovější.

Sázení s ním ti ale poskytne možnost dosáhnout na atraktivní kurzy i u zápasů s téměř jistým výsledkem. I když je jednodušší, potřebuješ pro úspěch znát nejen jeho princip, ale i další informace, které ti pomohou odhadnout výsledek zápasu. Jako vždy je na místě zodpovědná správa bankrollu a držení emocí na uzdě.

Sdílet článek:

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku z našeho kmene!
Přihlas se k odběru a získej pravidelné informace o bonusech, soutěžích, tipech na sázení a dalších exkluzivních výhodách dostupných pouze věrným Lovcům!
chevron-right