Co znamená handicap

Co znamená handicap a jak ho využít

Pokud jsi ve světě sázek nováček, určitě by ti neměl uniknout pojem handicap. Pro celou řadu hráčů představuje pomyslný svatý grál, protože se s ním vyplatí sázet i na zápasy s nízkými kurzy. Jak handicap funguje, jaké existují typy a kdy se ho vyplatí použít?

Co je to handicap?

Pokud narazíš na zápas, kde proti sobě hraje favorizovaný tým a úplný outsider, nemůžeš očekávat vysoké kurzy. Naštěstí existuje způsob, jak i u takového zápasu můžeš dosáhnout na relativně vysoké výhry. K tomuto účelu ti poslouží handicap, který přidá fiktivní výhodu slabšímu týmu, nebo naopak nevýhodu silnějšími týmu.

Síly obou týmů se tak vyrovnají a zvýší se i samotné kurzy . S handicapem se setkáš především u hokeje, fotbalu, tenisu a basketbalu. Vypisuje je přímo sázková kancelář, ty jenom vybíráš mezi dostupnými variantami.

Také si může sama stanovit, u jakých konkrétních událostí můžeš handicapové sportovní sázky použít. Bez ohledu na typ fungují na stejném principu, kdy se přiřadí:

  • minus (-) k favorizovanému týmu, a tím ho znevýhodní,
  • plus (+) ke slabšímu týmu, a tím ho zvýhodní.

Jak sportovní sázka s handicapem funguje?

Během sázení platí, že čím více je favorit znevýhodněn, tím vyšší bude tvoje potenciální výhra. Pamatuj ale, že se ziskem se zvyšuje i riziko ztráty. Během sázení můžeš volit mezi následujícími variantami.

Zvýhodnění outsidera

Sázková kancelář přidělí slabšímu týmu virtuální náskok. Vyhrát můžeš za všech možných scénářů, tedy ať už outsider vyhraje, remizuje nebo prohraje. Kurz v tomto případě mírně klesne, ale stále by pro tebe měl být atraktivní.

Příklad:

Představ si dva týmy A (favorit) a B (outsider). Rozhodneš se vsadit na outsidera s handicapem +2. Tým začíná se dvěma góly, díky čemuž má náskok. Pro výhru může outsider vyhrát zápas, remízovat, nebo i prohrát, ale jen o jeden gól.

Pokud tým A vyhraje 2:1, sázka na tým B vyhrává, protože po započítání handicapu je výsledek 2:3 ve prospěch týmu B.

Znevýhodnění favorita

Sázková kancelář znevýhodní favorita zápasu, čímž se zvýší kurz. U této sportovní sázky můžeš vyhrát pouze, když favorit vyhraje a překročí stanovený handicap. Kurz naopak stoupne, a to hlavně u handicapů s vysokým znevýhodněním. Ve výsledku na favorita vsadíš mnohem výhodněji než u klasické sportovní sázky.

Příklad:

Opět si představ zápas mezi týmem A (favorit) a týmem B (outsider). Sázková kancelář stanoví favoritovi handicap -2. Ve zkratce musí tým A vyhrát o více než dva góly, aby sázka byla výherní. Pokud tým A vyhraje 3:1, sázka na tým A prohrává, protože po započítání handicapu je výsledek 1:1 (remíza). Výherní bude až kombinace 4:1.

Typy handicapů pro sportovní sázení

Aby toho nebylo málo, existuje hned několik typů handicapů – jejich nabídka se však může lišit podle sázkové kanceláře, u které máš platnou registraci. Mezi nejpoužívanější handicapy patří klasický (evropský) a asijský. Ve většině případů je princip stejný a liší se pouze rozložením sázek.

Klasický (evropský) handicap

Nejrozšířenějším typem handicapů je klasický nebo také evropský handicap . Pracuje s klasickými sázkami 1 (výhra domácího týmu), X (remíza) a 2 (výhra hostujícího týmu). Přidělovány jsou obvykle góly či body ve formě celých čísel – například +1 nebo -1.

Asijský handicap

Asijský handicap  funguje na podobném principu jako ten evropský, ale v některých směrech se liší. Prvním rozdílem je absence remízy. Sázet můžeš pouze na 1 (výhra domácího týmu) nebo 2 (výhra hostujícího týmu).

Překvapit tě může i odlišné číslování, kdy nepoužívá celá, ale desetinná čísla jako 0,75 nebo 1,25. S nimi se setkáš například i u sázek OVER a UNDER . Sázková kancelář ti může zároveň nabídnout různé druhy asijských handicapů, takže si můžeš vybírat. Ve své nabídce je má však omezený počet provozovatelů, jedním z těch nejznámějších je sázková kancelář Tipsport.

Využití handicapu ve sportovním sázení

Může chvíli trvat, než úplně pochopíš, jak handicap vlastně funguje. S trochou tréninku mu ale určitě přijdeš na kloub. V první řadě je k němu třeba přistupovat s respektem a nevrhat se do sázení po hlavě. U handicapu jde hlavně o strategii, kterou musí většina sázkařů dlouho pilovat.

Nepsaným pravidlem je, že by se sázkaři měli pouštět pouze do sportovního sázení u sportů, kterým rozumí. Pro správné odhadnutí sportovní sázky potřebuješ znát nejen podstatu daného sportu, ale i informace o daných týmech, jejich historii a současné formě. Pozor si dej na své emoce, které dokážou ovlivnit i zkušenější sázkaře.

Handicap je v sázkovém světě oblíbeným nástrojem, se kterým se musíš naučit nejprve pořádně pracovat. Pokud už ovládáš sportovní sázky OVER a UNDER, bude pro tebe celý postup mnohem jednodušší. Držíme ti palce!

Sdílet článek:

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku z našeho kmene!
Přihlas se k odběru a získej pravidelné informace o bonusech, soutěžích, tipech na sázení a dalších exkluzivních výhodách dostupných pouze věrným Lovcům!
chevron-right