Jak sázet na basketball

Jak sázet na basketbal a NBA

Pokud chceš prožívat vzrušení z basketbalových zápasů ještě intenzivněji, můžeš k němu přidat i sportovní sázení. Využiješ své znalosti ohledně basketbalu a s trochou štěstí dosáhneš na výhru. Každopádně se jedná o velmi specifický sport, u kterého nelze aplikovat stejnou strategii jako například u fotbalu. Jak na tvorbu funkční strategie a jaké se vyplatí použít sázky?

Jakými se basketbal řídí pravidly?

Během basketbalového zápasu se mezi sebou střetnou dva týmy o pěti hráčích. Ty získávají body vhazováním míče do koše protivníka, který se nachází na protilehlé straně hřiště.

Hra je rozdělena na čtyři čtvrtiny po deseti minutách, s celkovým hracím časem 40 minut. Pokud je skóre na konci základní hrací doby nerozhodné, hra se prodlužuje o 5 minut, dokud není určen jednoznačný vítěz. Podobně jako u tenisu  a jiných sportů je bodování hry specifické:

 • 3 body za střelbu zpoza trojkového oblouku,
 • 2 body za střelbu zevnitř trojkového oblouku,
 • 1 bod za úspěšný trestný hod.

U basketbalu existuje omezení času, kdy může hráč míč držet nebo se pohybovat na soupeřově straně hřiště. Pokud tým získá míč, má pouze 24 sekund na to, aby ho vystřelil na koš. Kromě toho se nesmí na straně protivníka pohybovat déle než 3 sekundy. Aby toho nebylo málo, uplatňuje se navíc omezení, podle kterého musí tým dostat míč z obranné do útočné části během 8 sekund.

Pro hlubší analýzu sportovní sázky se budeš muset seznámit i s jednotlivými pozicemi v týmu. Konkrétně se jedná o:

 • rozehrávače – často se považuje za prodlouženou ruku trenéra na hřišti. Má obvykle nejlepší přehled o hře, díky čemuž řídí útok týmu a rozdává přihrávky. Jeho úkolem je také získání míče od soupeře;
 • křídlo – bývá hlavním střelcem týmu. Má za úkol střílet koše z různých pozic na hřišti, a to jak za tři body, tak z prostoru pod košem. Křídlo zpravidla pomáhá rozehrávači v organizaci hry;
 • malého útočníka (SF) – jedná se o univerzální pozici, kde hráči musí být schopni účinně útočit, ale i bránit;
 • velkého útočníka (PF) – hráči na této pozici jsou silnější a fyzicky odolnější, jejich úkolem je bojovat pod košem a bránit soupeřovi ve vhození míče do koše;
 • středního hráče (center, pivot) – pozice je obvykle obsazena nejvyšším hráčem týmu. Střední hráč má za úkol pomáhat při rozehrávání, bránit koš a blokovat střely.

Jaké sportovní sázky se u basketbalu vyplatí použít?

Basketbal nabízí široké možnosti sázek, které se zaměřují jak na výsledky celého zápasu, tak i jeho části. Je jen na tobě, jaký způsob sázení zvolíš, ale vždy mysli na možná rizika. Už několikrát se potvrdilo, že i ten nejsilnější tým tě může zklamat a zakončit zápas totální prohrou. Téměř každá sázková kancelář ti nabídne následující sportovní sázky:

 • Money Line – klasická sázka na výhru jednoho z hráčů;
 • Handicap – sázková kancelář vypíše oslabení nebo posílení jednoho z hráčů;
 • OVER a UNDER sázky – sázíš na konkrétní výsledky zápasů, konkrétně na to, zda počet získaných bodů překročí, nebo naopak nepřekročí tebou stanovený limit;
 • sázka na přesné výsledky – zvolit můžeš i sázku na přesné výsledky, kdy určíš například, kolik se danému týmu podaří získat bodů v konkrétní části zápasu.

Kromě zmíněných sázek ti může sázková kancelář nabídnout možnost vsadit na výsledky vybraného hráče. U něj lze uzavřít sázky například na počet bodů, doskoků či asistencí. Pro takové sportovní sázky však potřebuješ opravdu podrobné znalosti ohledně daného hráče a dynamiky týmu.

Oblíbené události pro sportovní sázky na basketbal

Basketbalový svět nabízí celou řadu zápasů, na které můžeš sázet. Záleží na tom, zda tě basketbal baví jako sport, nebo jestli máš jen jeden oblíbený tým. Kvalita zápasů se odvíjí zejména od ligy, kterou si vybereš. Tou nejoblíbenější je nepochybně NBA, která nabízí vysokou úroveň hry a hvězdné týmy. Dostupné jsou ale i další ligy jako například:

 • ACB (Španělsko),
 • Super Lig (Turecko),
 • March Madness (studentská liga v USA).

Jak správně sázet na basketbal?

Pro efektivní sázení na basketbal potřebuješ pořádně pochopit hru a seznámit se s jednotlivými týmy a jejich hráči. I když se jich na hřišti může pohybovat pouze pět, v záloze jich bývá zhruba dalších sedm. Zápas může navíc ovlivnit i celá řada dalších faktorů, včetně:

 • domácího hřiště – týmu se obvykle hraje lépe na domácím hráči, které zná;
 • výběr hráčů – hru ovlivní výběr hráčů, kteří se budou střídat. Stačí, že trenér zvolí špatnou kombinaci a hra bude probíhat zcela mimo plán;
 • psychika hráčů – úspěšní basketbaloví hráči se staví do pozice celebrit, a tak bývají terčem médií. Pokud si některý z nich prochází krušným obdobím, je zde vysoká pravděpodobnost, že to bude mít vliv na kvalitu hry.

Sportovní sázení na basketbal ti nabídne vše, od zábavy až po opravdové zrušení. V každém případě je na místě obezřetnost. Zbytečně se nepouštěj do velkého rizika a věnuj dostatek času analýze jednotlivých zápasů. Neboj se nejprve držet zpátky a postupně vylepšuj svoji sázkařskou strategii.

Sdílet článek:

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku z našeho kmene!
Přihlas se k odběru a získej pravidelné informace o bonusech, soutěžích, tipech na sázení a dalších exkluzivních výhodách dostupných pouze věrným Lovcům!
chevron-right