Jak v ČR danit výhry ze sázení

Jak v ČR danit výhry ze sázení?

Přistála ti na účtě tučná výhra a ty teď nevíš, jak ji zdanit? Tak to je pro tebe následující článek jako dělaný, zaměříme se v něm totiž právě na zdanění výher z kurzového sázení. Podobná pravidla ale platí i pro klasická a online casina nebo výherní automaty.

Naopak tomboly a loterie fungují trochu jinak. Srážková daň je sice stejná (15 %), ale výhru tam získáš už zdaněnou, kdežto u sázek si musíš každý příjem nad 50 tisíc korun zdanit sám. S tipy od zkušených členů Freebethunters to pro tebe ale bude hračka.

Pozor na změny zákonů

Až do konce roku 2019 bylo zásadní, jestli má sázková kancelář povolení k provozování hazardních her. Pokud sis tedy vybral stálice na českém trhu, jako je Fortuna, Synot, Betano cz nebo Chance cz, měl jsi v podstatě vyhráno. S rokem 2020 ale začaly výhry podléhat zákonu č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů. Pokud tedy u některé z nich dosáhneš částky 50 tisíc korun a více, musíš z ní odvést daň 15 %.

K evidenci slouží standardní daňové přiznání, kde výhry uvedeš jako ostatní příjmy, právě tam se totiž hazardní hry řadí. A to včetně kurzového sázení, které má svá specifika přehledně popsaná v tomto článku . Česká legislativa ho ale vnímá podobně jako třeba online casino. Každý rok si tedy pečlivě kontroluj termíny, ať máš vše v pořádku. A pokud si opravdu nevíš rady, klidně požádej o pomoc odborníka.

Nové zdanění od roku 2024

Další změna přišla v roce 2024 – zatímco o rok dříve jsi musel vyhrát milion, abys ho musel danit, dnes se tě to týká i při výhře v hodnotě 50 tisíc korun, to se týká i virtuálních sportů. Zákony přitom zajímá skutečná výše jednotlivých výher a proher za daný kalendářní rok. Měl by sis tedy poctivě vést účetnictví, které v případě potřeby předložíš finančnímu úřadu. A hodit se ti bude i pro tvůj vlastní přehled, pokud ti záleží na zodpovědném bankroll managementu .

Sázky a další hazardní hry versus loterie

Naopak výhry z loterií dostaneš v českém prostředí až po srážce. Sám je tedy do daňového přiznání zahrnovat nemusíš, a to ani v případě, že přesahují určitou částku. Jen si dej pozor na veškeré výhry ze zahraničí, aby ses vyhnul dvojímu zdanění a dalším záležitostem.

Snad sis díky nám udělal v daních aspoň trochu jasno a ani přísnější podmínky ti nezabrání věnovat se svému koníčku naplno. My ve Freebethunters si tím zkazit radost určitě nenecháme a věříme, že si z nás vezmeš příklad. Tak hurá do toho!

Sdílet článek:

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku z našeho kmene!
Přihlas se k odběru a získej pravidelné informace o bonusech, soutěžích, tipech na sázení a dalších exkluzivních výhodách dostupných pouze věrným Lovcům!
chevron-right