Jaké jsou druhy kurzů

Jaké jsou druhy kurzů a převod mezi nimi

Chceš znásobit svůj kapitál? Může se ti to podařit díky kurzovému sázení, je ale důležité vědět, jak na to. Máš jasno, jakou vybrat sázkovou kancelář, jak zvolit svůj bankroll a co znamenají pojmy jako flat staking, value bet nebo handicap ?

Kromě toho všeho bys měl mít přehled také v tom, jaké existují druhy kurzů a jak fungují, protože to má velký vliv na tvůj potenciální zisk. Každý druh kurzů má své specifické výhody a nevýhody, a pokud se chystáš sázet, měl by ses v nich alespoň základně orientovat.

Máš ale štěstí – pokud ti nevyhovují zahraniční varianty, pak si je pomocí různých výpočtů nebo pomocných tabulek můžeš převést na systém, který ti bude nejvíc vyhovovat.

Klasika, kterou zná snad každý

Nejklasičtější druh kurzu je známý jako desetinný nebo decimální kurz. Někdy se můžeš setkat také s pojmem evropský kurz. Snadno z něj hned vypočítáš potenciální zisk, ať už vsázíš jakoukoli částku. Setkat se můžeš se zápisy jako 2,00, 1,75, 1,25 apod.

Případnou výhru vypočítáš tak, že vsazenou částku vynásobíš určeným kurzem. Pojďme si to ukázat na příkladu:

Chceš si vsadit na tenisový turnaj, ve kterém proti sobě hrají hráči A a B. Hráč A má kurz 2,50 na výhru. To znamená, že každá sázka na jeho výhru bude vyplacena částkou 2,5× větší. Pokud tedy vsadíš 1 000 Kč, získáš 2 500 Kč – svých 1000 Kč + 1 500 Kč, které jsi vyhrál navíc. V případě prohry nebo remízy, pokud jsi neměl sázku s remízou, svých 1 000 Kč prohraješ.

Tento systém je velmi rozšířený a navíc i dost praktický, protože si z něj můžeš okamžitě vypočítat výšku své případné výhry.

Jak funguje americký systém?

Pokud budeš chtít sázet přes americké sázkové kanceláře, pak se může stát, že narazíš na zápisy jako +150 nebo -150. V Americe totiž existují kladné a záporné kurzy. Jak to chápat?

Kladný kurz (+100, +150, +200) vyjadřuje, na kolik vyjde tvůj čistý zisk. Představ si, že máš 100 dolarů, které chceš vsadit. Kolik vyhraješ, pokud vidíš kurz +150? Tady si musíš pomoct výpočtem, díky kterému v podstatě získáš evropský kurz.

Kladný kurz vydělíš číslem 100 a přičteš k němu jedničku. Takže 150:100 = 1,5 +1 = 2,50. Pokud tedy vsadíš 100 dolarů při kurzu +150, vyhraješ 250 dolarů (svých 100 získáš zpět + vyhraješ 150 navíc).

Záporný kurz (-100, -150, -200) ti naopak říká, kolik musíš vsadit, aby byl čistý zisk 100 dolarů. Pokud je tedy kurz -150 a chceš mít zisk 100 dolarů, musíš vsadit 150 dolarů.

Nějakou dobu trvá, než si na tento systém zvykneš, pokud běžně pracuješ spíše s desetinnými kurzy. Jsou na to ale tabulky, které ti pomůžou. Každopádně platí, že kladné kurzy bývají vypsány na outsidery, u šampionů se používá ta záporná varianta.

Ve hře jsou také zlomkové kurzy

S těmito kurzy se nejčastěji setkáš ve Velké Británii. Takže pokud je tvoje sázková kancelář v Anglii, tak si budeš muset přivyknout na zlomkové kurzy. Protože jsou ale poněkud složitější, jsou spíše na ústupu a nahrazuje je klasický desetinný systém, na který jsme zvyklí.

V podstatě jde o matematiku, kterou jsi se učil na základce, je jen třeba oprášit postupy. Začněme něčím jednodušším.

Chceš vsadit na svůj oblíbený fotbalový tým 100 liber, a kurz na něj je ½, tedy jedna polovina. To znamená, že můžeš vyhrát polovinu své vsazené částky. Polovina ze 100 liber je 50 liber. Tvá výhra tedy bude tvých 100 vsazených liber + 50 liber = 150 liber. Je to jako bys vsázel při kurzu 1,50.

A co kdyby byl kurz ¼? Vsadíš 100 liber – čtvrtina ze 100 liber je 25. Na konci zápasu tedy budeš mít 125 liber (tvých 100 vsazených + 25 vyhraných). Kurz tedy odpovídá evropskému 1,25.

Takže základem je umět převést zlomek na desetinné číslo.

Všechny tyto typy kurzů jsou vypočítávány na základě pravděpodobnosti výhry. To znamená, že pokud budeš sázet na šampióna zápasu, pak je kurz nastaven tak, že vyhraješ poměrně malou částku. Naopak, pokud si vsadíš na outsidera, který pak vyhraje, tvá výhra bude několikanásobně vyšší, než byl tvůj vklad. Tento princip platí nezávisle na zvoleném typu kurzu.

Připadá ti nejpřehlednější evropský systém? Pak nezoufej. Existují tabulky a konvertory, které ti zahraniční kurzy dokáží převést na naše obvyklé a naopak.

Sdílet článek:

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku z našeho kmene!
Přihlas se k odběru a získej pravidelné informace o bonusech, soutěžích, tipech na sázení a dalších exkluzivních výhodách dostupných pouze věrným Lovcům!
chevron-right