Kellyho kritérium

Kellyho kritérium aneb Kolik si vsadit?

I tentokrát obohatíme tvůj sázkařský slovník o další pojem. Konkrétně jde o Kellyho kritérium, které si oblíbila nejen spousta investorů, ale i profesionálních sázkařů. Pomáhá totiž maximalizovat míru návratnosti s ohledem na tvůj bankroll management a value bet.

Právě na základě těchto údajů ti pomůže určit ideální výši sázky. Není to dokonalé? Téměř ano, ale i tento princip má několik nevýhod, respektive hlavně jednu, ale dost zásadní.

Co Kellyho kritérium označuje?

Původní anglický výraz Kellyho Criterion se do češtiny nejčastěji překládá jako Kellyho kritérium, ale setkat se můžeš i s mnoha dalšími výrazy – například Kellyho vzorec, Kellyho strategie nebo Kellyho rovnice.

Jde ale pořád o ten samý princip, který se hojně využívá jak při investování do Forexu nebo akcií, tak při kurzovém sázení, které je spíš o jednoduché matematice než magii a intuici, jak už jsme zmiňovali tady . Naopak fanoušky klasického hazardu, jako jsou výherní automaty nebo online casina, příliš zajímat nebude. V těchto případech totiž hodnota vychází záporná, a to není zrovna motivující.

Zjednodušeně řečeno Kellyho kritérium určuje optimální výši sázky na danou událost. Přihlíží přitom k finanční situaci hráče i k aktuálnímu kurzu a vypočítává se následovně.

Základní proměnné jsou tyto:

  • B = vypsaný kurz jako desetinné číslo minus 1
  • P = pravděpodobnost úspěšného tipu
  • Q = pravděpodobnost neúspěšného tipu
  • F = výsledek rovnice

Samotný výpočet pak vypadá takto: (BP – Q) / B = F

Pokud je například vypsaný kurz 2,00 a pravděpodobnost výhry činí 60 %, tak  P = 60 % a Q = 40 %. Pak už stačí jen dosadit hodnoty do vzorečku a zjistíš, že výsledek je 20 %.

F= ((1 x 60) – 40) / 1 = 20 %

Hlavní výhody Kellyho strategie

Možná se to na první pohled nezdá, ale výpočet je jednoduchý a brzy si ho úplně zautomatizuješ. Navíc stačí čísla dosadit do vzorečku a použít kalkulačku, kterou dnes má každý mobilní telefon.

A to není všechno, Kellyho kritérium se také dokonale přizpůsobí tvému rozpočtu a napoví ti teoretickou pravděpodobnost výhry. A pokud vybraný zápas kladnou výhodu postrádá, od sázení tě odradí. Sázkaři, kteří se podle něj řídí, tak většinou zůstávají v plusu.

Největší nevýhodou je naopak to, že musíš počítat s přesnými čísly. Pokud to tedy nezvládneš, vzorec ti příliš nepomůže. Špatný odhad často vede hráče k příliš vysokým vkladům, což může být cesta do pekel. Některým sázkařům tedy pomáhá opatrnější varianta, při které sázejí jen polovinu navržené částky.

Víme, kdo byl tajemný Kelly

Tvůrcem této strategie byl americký vědec John Larry Kelly, Jr., který ji vytvořil v roce 1965. Vycházel přitom z předchozích prací Clauda Shannona o teorii informace, a s její pomocí přišel na to, jak vytvořit vzorec, který ti dnes může hezky vydělávat. Ne, že by ses díky němu stal přes noc milionářem, ale z dlouhodobého hlediska je rozhodně zajímavý.

Názory na Kellyho kritérium se různí, a to v celém sázkařském světě i mezi členy Freebethunters. Určitě jde o strategii, která dává spoustě pokročilých sázkařů smysl. Některým ale naopak vůbec nevyhovuje a mnohem víc se jim osvědčily jiné metody určování výše sázky. Musíš se tedy spolehnout na vlastní úsudek, což vyžaduje dostatek praxe a odhodlání, ale když vytrváš, časem se výsledky dostaví.

Sdílet článek:

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku z našeho kmene!
Přihlas se k odběru a získej pravidelné informace o bonusech, soutěžích, tipech na sázení a dalších exkluzivních výhodách dostupných pouze věrným Lovcům!
chevron-right