Převod kurzů

Převod kurzů na pravděpodobnost: osvoj si základní vzoreček

Sázkové kanceláře ti dnes umožní sázet téměř na cokoliv. Umožňují sportovní sázení, sázení na prezidenta, parlamentní volby, ale třeba i na to, jaké pohlaví bude mít dítě té či oné hvězdy. Kurzy se u jednotlivých sázek dosti liší.

To, že nejvyšší kurzy se vypisují na outsidery, zatímco na předpokládaného vítěze je kurz nejnižší, není žádná novinka. Jak ale z nastavených kurzů vypočítat pravděpodobnost? My to víme. Opraš své znalosti matematiky… a případně i své kalkulačky.

Jak převádět kurzy na pravděpodobnost výhry?

Aby se nám to lépe počítalo, budeme pracovat s pro nás nejrozšířenějším desetinným (decimálním, evropským) typem kurzu. Pokud potřebuješ vyjít ze zlomkového nebo amerického kurzu, musíš vědět, jak tyto typy sázkových kurzů fungují .

U výpočtů budeme pracovat s procenty a se starými dobrými trojčlenkami. Není to tak těžké, neboj.

Představ si, že se vypisují sázky na fotbalový zápas Chelsea proti Bayern Mnichov. Na výhru Chelsea je vypsaný kurz 1,25. Jaká je tedy pravděpodobnost výhry? Vypočítáš ji tak, že vydělíš 100 % nastaveným kurzem. Takže 100 / 1,25 = 80 %

Pravděpodobnost výhry je tedy 80 %.

Pokud naopak potřebuješ určit, jaký bude kurz, když je pravděpodobnost výhry 75 %, pak vydělíš 100 % těmi 75 %. Takže 100 / 75 = 1,33

Proč by měli sázkaři převádět kurzy?

Možná tě napadá stejná otázka jako většinu dětí ve školních lavicích – a k čemu mi toto všechno bude? Může ti to pomoct sázet zodpovědněji , čímž si chráníš svůj bankroll.

Převádění kurzů na pravděpodobnost je pro tebe jako sázkaře užitečné, když se snažíš porozumět hodnotě a riziku svých sázek. Díky tomu můžeš lépe odhadnout své šance na úspěch.

Ono je totiž lákavé jít do sázky třeba s kurzem 4,00. Kdo by nechtěl na dostizích vsadit 1 000 Kč a odejít domů s 4 000 Kč? Člověka to snadno zláká a zvolí tuto sázku, i když dle hodnoty kurzu je vidět, že daný kůň rozhodně není favoritem soutěže. Protože je přece šance, že by se to mohlo podařit.

Jak velká tato šance vlastně je? Ty už víš, jak ji vypočítat. Když vydělíš 100 % kurzem 4,00, vyjde ti pravděpodobnost výhry 25 %. To nezní zrovna jako moc velká jistota, co říkáš?

Navíc si můžeš na základě odhadů spočítat, jestli tvoje oblíbená sázková kancelář vypsala kurzy adekvátně k dané situaci.

Pokud víš, že výše zmiňovaný Bayern Mnichov má šanci na výhru 75 % (což by odpovídalo kurzu 1,33), ale tvá kancelář vypsala kurz 1,25, pak u ní nevyhraješ tolik, kolik teoreticky můžeš. Je to pro tebe signál, že se můžeš podívat na vypsané kurzy u jiných sázkovek a zkusit své štěstí u nich.

Štěstí přeje připraveným

Ať už se chystáš sázet na fotbal, dostihy, tenis nebo prezidentské volby, vždy se co nejlépe informuj o situaci. Teď už víš, jak snadno si u desetinných kurzů zjišťovat pravděpodobnost výhry, což ti může pomoci naklonit štěstěnu na svou stranu. A to není nikdy k zahození.

Sdílet článek:

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku z našeho kmene!
Přihlas se k odběru a získej pravidelné informace o bonusech, soutěžích, tipech na sázení a dalších exkluzivních výhodách dostupných pouze věrným Lovcům!
chevron-right