spanelsko-vlajka
Španělsko
vs
chorvatsko-vlajka
Chorvatsko
Fotbal
EURO 2024
Začátek
15. 06. 2024 (18:00)
Nejlepší TIP
1
Betano logo
1
1,85
0
3,65
2
4,75
počet gólů
v zápase
3

Španělsko vs. Chorvatsko: Odvěká rivalita na EURO 2024

Očekávaný zápas mezi Španělskem a Chorvatskem na EURO 2024 se blíží a tak je na čase podívat se na rozložení sil a rozebrat faktory, které by výsledek mohly ovlivnit. Ať už jste fotbaloví fanoušci, nebo si na tento zápas chcete vsadit – čtěte dále, dozvíte se více!

Španělsko hledá cestu zpět na vrchol

Po odchodu trenéra Vicenteho del Bosqueo si španělská reprezentace prošla spoustou těžkých zápasů. Následně tým převzal Luise Enrique, který Španělsko až dovedl do semifinále posledního EURA, nicméně poté došlo k dalšímu propadu. V roce 2022 v Kataru bylo Španělsko prakticky neviditelné a z turnaje velmi rychle vypadlo.

Nový kouč Luis de la Fuente španělský tým dovedl k triumfu v Lize národů a opět mu vlil do žil novou krev.

Los EURO 2024 však ke Španělům byl celkem nemilosrdný. Ve skupině se musí utkat se silnými soupeři – s Chorvatskem, které porazili ve finále Ligy národů, ale také s Itálií, která na minulém EURU Španělsku vystavila stopku (v semifinále).

Zlatko Dalić z Chorvatska vybudoval tým, který se na turnajích umí vytáhnout. Na MS 2022 Chorvatsko vypadlo až v semifinále v zápase proti Argentině.

Španělsko i Chorvatsko věří v postup

V kvalifikaci vyhrálo Španělsko skupinu A s jednou porážkou 0:2 ve Skotsku, kterou ale v domácí odvetě napravilo stejným výsledkem. V současném kádru Španělů najdeme jen dva hráče s více než 50 starty (Jesús Navas a Morata), zato ale řadu nadějných mladíků jako Lamine Yamal. Ti by mohli zápasy rozhodnout.

Chorvatsko skončilo ve skupině D druhé, o bod za Tureckem. Prohrálo dvakrát – doma s Walesem a v Turecku. Chorvatsko mělo nejlepšího střelce skupiny, Andreje Kramariće se 4 góly.

Absence Gaviho a chorvatské zkušenosti

Španělsko se aktuálně trápí, v přípravě nezvítězilo podruhé v řadě – překvapivě padlo s Kolumbií a remizovalo 3:3 s Brazílií. Navíc přišlo o zraněného Gaviho, velký talent Barcelony, který si poranil koleno. Oporou zůstává Rodri z Manchesteru City, v obraně Carvajal s Laportem a v bráně Unai Simón. Klíčem bude ovládnout střed pole.

Naopak Chorvatsko se opírá o zkušenost. V posledním zápase mělo v kádru 7 hráčů s více než 50 starty, včetně Modriće, Brozoviće a Kovačiće v záloze a Kramariće v útoku. Modričovi bude letos 39 let, přesto se od něj čeká, že jako vždy bude hru režírovat. S pomocí spoluhráčů a s talentovanými hráči jako Gvardiol, Chorvaté Španělům mohou slušně zatápět.

Vzájemná bilance mírně pro Španěly

Týmy se utkají po 11. v řadě, taktéž se bude jednat o třetí vzájemné utkání na EURO. Bilanci vzájemných zápasů vede Španělsko 6:3. Naposledy se týmy střetly ve finále Ligy národů, které po remíze 0:0 dospělo do penalt. V nich uspělo Španělsko, když Unai Simón zlikvidoval pokusy Majera a Petkoviće.

Sázka na španělskou ofenzívu

Navzdory nedávným nezdarům je španělský útok v čele s probuzeným Alvarem Moratou a týmem šikovných tvůrců hry stále obávanou zbraní. Očekáváme těsnou výhru Španělska 2:1.

A co na to ty? Potvrdí Španělé roli favorita nebo nás Chorvati opět překvapí?